GREEN WAY – Beskydy report

IMG_0588

Letos jsme se prvním rokem v rámci seriálu Rock Point Horská výzva podívali do Beskyd. Pět závodů, pět pohoří a jelikož se jednalo o premiéru byli jsme všichni zvědaví, jak vše dopadne.

IMG_0592

Zázemím se nám stal krásný areál Jiřího Rašky. O výhledy do krajiny tedy nebylo nouze. Vzhledem k členitosti zdejší krajiny bylo jasné, že se bude jednat o náročné tratě. Pro nejdelší distanci jsme naznačili 66 km, pro trasu Half 43 km a nejkratší trasa měla 13 km. Velká část trasy vedla po cyklotrasách, což nám výrazně usnadnilo značení. Obtížnost spočívala v prudkých stoupáních a klesáních. Organizátoři vybrali všechny významné body a tak se mohli účastníci podívat na Javorník, Radegast nebo Pustevny.

IMG_0590

 V rámci projektu GREEN WAY jsme opět po skončení závodu uklízeli všechny trasy. Za tři roky fungování musíme konstatovat, že jsme se tu setkali s dvěma extrémy. Na jedné straně jsme našli nejméně odpadků v porovnání s Jeseníky, Krkonošemi, Krušnými horami a Šumavou. Na druhé straně cesta z Pusteven na Radhošť a vůbec okolí Pusteven patří mezi to nejhorší, co jsme doposud viděli. Čilí turistický ruch, stánky a lákadla na každém rohu působí na návštěvníka hor trošku kontroverzním dojmem. Hlavní trasu na Radhošť nebylo vůbec v našich silách kompletně od odpadků vysbírat. Podle nás by se na akci měli podílet provozovatelé ve spolupráci s ochránci přírody a dobrovolníky. Lesy ČR umístili na několika místech tabulky, které pobízí k odnášení odpadků – bohužel ne všude to má efekt.

IMG_0594IMG_0606

 

Celkově však musíme tento kout naší země vyzvednout – je vidět, že si místní této krajiny velice váží a starají se o ni. Potkali jsme spoustu lidí, kteří se zajímali o to, co děláme a kvitovali podobné akce. Nás hřeje pocit, že jsme za sebou zanechali krajinu zase o něco čistší!

Tým Porgressum

_DSC0215