GREEN WAY – ŠUMAVA

Druhé klání projektu Green Way na Šumavě máme úspěšně za sebou a náš tým opět udělal kus dobré práce. Nejenže jsme zajistili projekt Green Way, ale ještě k tomu jsme se domluvili s organizátorem akce Pavlem Zittou, že tratě na šumavskou Horskou výzvu (HV) označíme. Šumava je od našich jesenických kopců na druhém konci republiky a označit a pak uklidit závodní tratě bylo pro nás potěšující, protože tím nastala příležitost konečně Šumavu vidět z větší části. Spousta z nás Šumavu navštívila ještě jako děti při rodinné dovolené nebo jako studenti vysokých škol co měli potřebu poznávat svět.

Jako obvykle jsme se v den konání závodů vrhli do práce a rozdělili si úseky, které zaznačíme. Samozřejmě každý značí úsek, který pak bude uklízet někdo jiný. To byl hlavní smysl rozdělení, které se v závěru akce nepodařilo stejně naplnit. Každopádně nás Šumava velmi příjemně překvapila. Vstřícnost místních lidí a jejich milá reakce jen na to jednoduché „Dobrý den“ byla zadostiučiněním oproti reakcím, na které jsme obvykle zvyklí.

Nádherná příroda kolem závodní tratě lemující největší ledovcová jezera u nás, která vznikla v době ledové, byla okouzlující. Šumava protkaná silnicemi s asfaltovým povrchem vyhovující spíše cyklistům pro nás přichystala ne jedno překvapení v podobě bývalých zaniklých obcí, do současnosti udržovaných sakrálních památek a přírodních rašelinišť a luk.

Při úklidu závodní tratě nás opět Šumava mile překvapila. Odpadu nebylo tolik, na kolik jsme byli zvyklí např. v Jeseníkách. Samozřejmě našla se místa, která připomínala černou skládku, ale v celkovém objemu nasbíraného odpadu toho bylo o 1/3 méně. Společně jsme se zamýšleli, jestli je to tím, že Šumava je národním parkem (závodní trať vedla jen na území CHKO Šumava) nebo je to opravdu dáno disciplínou místních obyvatel a sousedem přes hranici (Německo), který se umí chovat ohleduplně k přírodě. Obrázek si můžete udělat sami (viz článek Green Way – Jeseníky). Nicméně papírové kapesníčky a jejich odhazování ve volné přírodě bude věčné téma asi všude na světě.