KRÁLIČÁK CLEAN UP 2015

Jaký byl letošní Clean Up?

_DSC0015_1

Již třetím rokem společně s ochránci přírody, skauty ze Starého Města a střediskem ekologické výchovy Doris podílíme na úklidu masivu Králického Sněžníku. Akce připadá vždy na předposlední květnový víkend. I letos se nám podařilo dát dohromady skupinu nadšenců, kteří věnovali víkendový den odstraňování pozůstatků činnosti člověka. Předpověď, ostatně jako vždy v těchto horských končinách, nebyla příliš příznivá, ale nakonec vše dobře dopadlo a zůstal za námi kus dobré práce.

 _DSC0194_1   _DSC0187_1

Pár otázek však zůstává. Jak mohou být někteří lidé tak bezohlední? Jak by to zde vypadalo, kdyby se podobné úklidy nepořádaly? Je opravdu nutné vše zakazovat a nařizovat?

_DSC0043_1

Příroda má bezpochyby obrovskou sílu, s některými činnostmi člověka si ovšem poradit nedokáže. Alespoň ne v krátkém časovém horizontu. Je tedy na každém z nás vzít na sebe zodpovědnost a starat se o prostředí, ve kterém žijeme. Vždyť každý z nás si rád užívá přírodních krás a scenérií, nedovolme aby místa, která jsou nám blízká nebyla znečišťována nebo jakkoliv poškozována.

_DSC0080_1

V NRP Králický Sněžník není odhazování odpadků jediným problémem. Častým úkazem turistů je vytváření kamenných obrazců ze zbylého torza rozhledny. Nikdo z nich si ovšem neuvědomuje, že svojí činností poškozuje chráněná společenstva rostlin. Každý rok „jako blázni“ přehazujeme kameny z kupičky na kupičku, přemisťujeme a ničíme „výtvory“ lidí, kteří se před tím, než něco udělali moc nezamysleli. Proto tady o tomto problému píšeme, abyste až příště půjdete na nějaké podobné místo věděli, jak se věci mají a že není potřeba se nějak více na krajině podepisovat. Buďme vděčni za to, co nám v každém ročním období přináší a čerpejme společně energii pro naše další snažení.

1c   1b 2

pano3_KCUP_2015_1

Jedním z nejoblíbenějších míst pro fotografy, ale i pro většinu turistů, kteří Králický Sněžník navštíví je bezpochyby socha slona. Překrásné místo s výhledem na celý hřeben Jeseníků. Pokud se však ohlédnete za sebe spatříte jeden z největších šrámů této rezervace. Zbytky základů staré chaty představují útočiště, ale zároveň shromaždiště odpadu z celého Sněžníku. Je až s podivem, že tento problém nikdo aktivně neřeší a samotní návštěvníci hor dokáží zamhouřit oko a chovat se, jako by tu nic tak ohavného nebylo.

kralicak_pano_sunrise

pano2_KCUP_2015_1

_DSC0215

pano_KCUP_2015_1

_DSC0241       _DSC0220

Snažíme se najít řešení, jak s těmito skládkami uprostřed rezervace naložit a vrátit tomuto místu kouzlo a harmonii. Budeme moc rádi, pokud se k nám přidáte! Děkujeme za podporu! Váš tým PROGRESSUM

Projekt podpořily LESY ČR – DĚKUJEME!lesyCR